KAMERA SAMOCHODOWA
Nowe znaki drogowe - D-51a i D-51b

Nowe znaki drogowe

Nowe znaki drogowe - D-51a i D-51b
Nowe znaki drogowe – D-51a i D-52b

Rząd wprowadza na ulice nowe oznaczenia fotoradarów, o których informowano nas już nawet pół roku temu. To co wcześniej było tylko projektem zmiany, teraz jest rzeczywistością. Te nowe znaki drogowe nazywają się D-51a oraz D-52b i mają zastąpić tradycyjne oznaczenia informujące o kontroli prędkości na odcinku drogi.

Znaki te wprowadzono przede wszystkim dlatego, że wielu kierowców zwalniało do prędkości znacznie niższej od dopuszczalnej gdy zobaczyli znak informujący o kontroli. Tym samym unikali mandatów, ale zmniejszali też przepustowność drogi. Dzięki nowym, jasnym oznaczeniom będzie wiadomo dokładnie, z jaką prędkością można jechać na danym odcinku.

Nie od razu jednak Rzym zbudowano i nie od razu nasze drogi się zmienią. Zarządcy dróg mają 24 miesiące na wymianę oznakowania na te określone w nowych przepisach. Dlatego też, drogi kierowco, nie ignoruj starych znaków kontroli prędkości!

Stary znak D-51
Stary znak D-51 – ze sporą częścią tych panów się pożegnamy

Jak działają nowe znaki?

Znaki D-51a/b będą stać na początku i końcu odcinka, na którym mierzona jest prędkość jazdy. Najważniejszą zmianą jest zawarcie informacji o dozwolonej prędkości. Innymi słowy, nie trzeba już się przejmować, czy jedziemy zbyt szybko ponieważ nie pamiętamy, jakie jest ograniczenie prędkości. Jak można zauważyć na obrazku, tablice poinformują nas dokładnie, powyżej jakiej prędkości fotoradar zrobi nam zdjęcie.

Dodatkowo, nowe znaki drogowe nie posiadają żadnego tekstu, więc nie będą odrywać naszej uwagi w czasie jazdy. Znaki powinny być od razu rozpoznawalne, by nie dało się ich pomylić z radarami punktowymi.

Czy wszystkie fotoradary są teraz oznaczone?

Nie – w Polsce wciąż jest ok. 20 nieoznakowanych zestawów które cykają zdjęcia za przejazd na czerwonym świetle. Tym samym, wprowadzenie tych nowych przepisów nie oznacza, że każdy punkt kontroli w Polsce jest teraz poprawnie oznakowany. Mimo to, jest to według mnie powód do radości – pomiar odcinkowy zawsze mnie denerwował swoją niepewnością.

2 thoughts on “Nowe znaki drogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *