KAMERA SAMOCHODOWA
soczewka

Wzór na lepszy obiektyw?

Czyżby czekał nas przełom w optyce? Fizyk z Meksyku imieniem Rafael G. González-Acuña wyprowadził wzór, dzięki któremu można stworzyć idealny obiektyw kamery. A do tej kategorii, oczywiście, zaliczają się też kamery samochodowe.

Powiedz mi, jeśli zdarzyło ci się to wcześniej – kupiłeś sobie aparat, kamerę lub wideorejestrator. Pudełko chwali urządzenie, mówi o nim jak o tip-top światowej klasy. I faktycznie, obraz uchwycony w centrum obiektywu był ostry jak żyleta. Ale gdy spojrzeć na boki obrazu, detale były rozmyte. Bolączka ta trawi cały świat optyki od ponad dwóch tysięcy lat, z którym borykały się tak wielkie umysły jak Isaac Newton czy Diokles.

Przełom z Meksyku

Według doniesień Gizmodo, fizyk z uniwersytetu Tecnológico de Monterrey imieniem Rafael G. González-Acuña wyprowadził wzór na stworzenie soczewki obiektywu, która pozwoli uchwycić idealnie ostry obraz. Z pewnością ciekawicie się, jak wygląda ta formuła. Powiedzmy, że jedno spojrzenie na nią wyjaśnia, czemu znalezienie odpowiedzi zajęło nam dwa tysiąclecia.

Wzór na obiektyw
Mnie nie pytaj, byłem w szkole nogą z fizyki

Trzeba przyznać, że całość robi wrażenie. Dla laików takich jak my jedyne co trzeba zrozumieć to: producent soczewki musi podstawić parę wartości które chce osiągnąć (jak np. rozmiary soczewki) a wzór da mu odpowiedzi dotyczące pozostałych parametrów, których trzeba przestrzegać by obraz uchwycony przez szkiełko był idealnie ostry.

Co to oznacza dla kamerek samochodowych?

Wzór na obiektyw podany powyżej może wydawać się czymś, co interesuje tylko fotografów i fizyków – nic bardziej mylnego. Dając producentom uniwersalny wzór, możemy spodziewać się, że zostanie on szybko wykorzystany we wszelkich urządzeniach mających kamery, wliczając w to smartfony i wideorejestratory. Gdy tylko jedna firma da nam idealnie ostry obraz dzięki zastosowaniu tej teorii, cała reszta będzie musiała zrobić to samo, by nie wypaść z rynku.

Ostrość obrazu jest szczególnie wazna dla kamer samochodowych. Rzadko kiedy tablice sprawcy wypadku uchwycimy idealnie na środku obrazu. Zazwyczaj, podjeżdża on nas od boku. Jeśli będziemy w stanie stworzyć kamerki, których obraz jest zawsze ostry, ich skuteczność drastycznie skoczy w górę.

Oczywiście, między teorią a praktyką w nauce istnieje spora przepaść. To, co jest możliwe na papierze może być bardzo trudne do wprowadzenia w życie. Jestem jednak optymistą i z wyczekiwaniem wypatruję nowego pokolenia kamer samochodowych. Gdy wszystkie marki będą zapewniać idealny obraz, konkurencja rozwinie się na polu dodatkowych funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *